Makaleler

Güneş İle Gelen

Yaz geldi, geliyor derken Güneş etkisini hissettirmeye başladı. Enerjisi içimize dolmaya, bu enerjik halimizle de depresyonlar azalmaya başladı. Ne güzel! Eğer herkes böyle hissediyorsa, güzel günler hepimizi bekliyor demektir.

Devamı

Şu Kas Ağrılarım Olmasa!

Dosyaları almış önüne bir rapor hazırlamaya çalışıyordu. Ancak ensesinden başlayan ve bütün bedenine yayılan kas ağrıları bir türlü önündeki işe konsantre olmasına engeldi.

Devamı

Mikrobiota

Şimdi bu da ne diyeceksiniz, Sözcük yeni, bilgi ve kavram eski. Eskiden Flora derdik, şimdi Mikrobiota diyoruz. Hani şu sürekli kullanmaya teşvik edildiğimiz Probiyotikler var ya onlarla ilgili işte.

Devamı

Sağlık İçin Yeni Yıl

Efendim bir yeni yılı daha deviriyoruz. İyisiyle, kötüsüyle her nasılsa 2017 geldi ve geçti.

Devamı

Yaz Geldi, Buşonlar Şişti

Şaşkınlık içinde denizden çıktıktan sonra işittiği her sözün ekolu ve uğultulu olduğunu fark etmişti.

Devamı

İlk Af Eden Sen Ol!

Kocaman kanepenin köşesine büzüşmüş bir halde çökmüştü. Aklından bir türlü ben bu davranışı hak etmiyorum düşüncesini çıkaramıyordu. Uzun zamandır bıraktığı tırnaklarını yemeye tekrar başlamıştı.

Devamı

Esenlik = Wellness

“Global Welness Day” bu yıl 10 Haziran 2017’de kutlanıyor.

Devamı

Sev Kendini, Sev Bedenini

8 Mayıs Yumurtalık Kanseri için bir uyanış günü ve bu hastalıktan dolayı sıkıntı yaşayan herkes için bir umut olsun!

Devamı

Burnum Neden Kırmızı? 3

Bahar aylarını kabusa dönüştüren saman nezlesi yüzünden, her şeyi araştırmıştı. Sonuç olarak bugüne dek kullana geldiği ilaçlar elbette kullandığı sürece yakınmalarını geçiriyordu. Ancak bu hastalık tamamen geçmiyordu.

Devamı

Burnum Niye Kırmızı? 2

Saman nezlesi yüzünden yaşadıkları kabusa döndükten sonra oturmuş bilgisayarın başına, araştırmaya başlamıştı.

Devamı

Burnum Niye Kırmızı?

İlkbaharın gelişiyle başlıyordu her şey. Kabus gibi günler bahar yorgunluğu ile adlandırılamayacak kadar beterdi. Hem yorgun ve hatta bitkin hissediyor, hem de motivasyonu dibe vuruyordu. Bu kabus her yıl ama her yıl hiç sekteye uğramadan tekrar ediyor, atopik bünyesine lanet ediyordu.

Devamı

Duyguları Tanımak!

Farkında olmak bu mu, acaba? Gün boyu yaşadığımız duyguları tanımak, doğru isimlendirmek!

Devamı

Hipokondri mi? O ne?

Sayın Kürşat Başar’ın son Blog’u “Alt kattaki Naciye Teyze’nin Kocası” hep de çevremizde gördüğümüz kişilerin birer prototipi gibi. Her ne kadar kendisinin de böylesi hastalıklarının varlığından bahsetmişse...

Devamı

Unutanları Unutma!

İyi bir sosyal yaşam, çevre ile güzel ilişkiler kurup aktif bir yaşam içerisinde olmak demans riskini azaltan önemli bir yaşam tarzı önlemi...

Devamı

Onunla Yaşamak Zor...

Sabah olduğunda tuvalette oturup, kitap okuyarak saatlerini geçirmeye o kadar alışmıştı ki, bu başına gelen duruma dayanamıyordu...

Devamı

Kabızlık Nasıl Giderilir?

Hepimiz zaman zaman peklik yaşarız. Yolculuk ve diyet değişikliklerinde bunu yaşamamız doğal olarak kabul edilebilirse de bizi zorlar.

Devamı

Ağrıyor İşte!

Neresi ağrıyor? Nasıl ağrıyor? Ağrı anlatılması en zor konu. Her ağrı kişiye özel, öznel bir yakınma. Yani işin özü, sadece çeken bilir! İş böyle olunca, bütün sağlık çalışanlarını, geliştiricilerini, konuşanlarını aslında en meşgul eden konulardan birisi olmayı hak ediyor.

Devamı

Panik Atak!

Kanepeye oturdu. Yüreğindeki çarpıntı sanki dışarıdan duyulacak gibiydi...

Devamı

Bembeyaz Dişler, Sağlıklı Gülüşler İçin

Bu sloganı hepimiz hatırlıyoruz, bizi can evimizden vuruyor. Herkes bembeyaz, sağlıklı dişler ister. Ben de isterim. Çünkü sağlıklı olmanın temel göstergelerinden birisi de güldüğümüz zaman ortaya koyduğumuz dişlerimizin bembeyaz ve parlak görünmesi.

Devamı

Bulaşır mı acaba? SEDEF

Elinde, yüzünde, saçlarının içinde ve hatta intim bölgesinde yaralar çıkmış bir insanı anlamak adına bugün yazıyorum.

Devamı

Takip, kontrol, başarı: Meme kanseri

İçinde bulunduğumuz ay meme kanseri için farkındalık ayı... Pembe kurdele takanlar meme kanseri konusunda farkındalık yaratma dileği ile çevrede bir bilinç yaratma amacı güdüyorlar.

Devamı

Öksürüğe Dair...

Öksürük tek başına bir hastalık değildir ama can sıkıcı ve zayıf düşüren bir yakınmadır.

Devamı

Soğuk algınlığı nasıl geçer?

Soğuk algınlığı deyip geçmeyin, her kış geldiğinde hepimizi yakalayabilir. Bağışıklık sistemimiz zayıfsa, üzerine bir de soğukta kalmışsak yakalanmamak elde değil.

Devamı

Şişman mıyım?

Evet, Evet! Bu soru kafanızı sürekli meşgul mü ediyor? Cevabı da oldukça zor gibi gözüküyor. Kime ve neye göre? Modacılara göre mi, yoksa sağlıkçılara göre mi? Ama ben kendimi güzel ve sağlıklı hissediyorum diye hiç aklınızdan geçmiyor mu?

Devamı

“Kilo veremiyorum” mu diyorsunuz belki de ‘Calcium Carbonicu’sunuz!

Homeopatiyi son zamanlarda çok sık duyar oldum. Bu yöntemden yararlanarak tedavi olanlar, kilo verebilenler var. Benim konumla da yakında ilişkisi olduğuna göre bir homeopati uzmanıyla görüşmenin zamanı geldi diye düşündüm.

Devamı

Hastalığa Şifa Doğadan

Homeopati uzmanı Buda: Soğan doğrarken gözünüz yaşarır, burnunuz yanar. Bu tablo gribe benziyor. Böyle bir durumda soğandan yapılmış ilacı kullanırız

Devamı

12 Adımda Homeopati

Su içsek yarıyor. Kimi mideyi küçültüyor, kimi ilaca saldırıyor. İnsan “Yok mu bunun doğal bir yolu?” diye düşünüp duruyor. Var: Homeopati... Klasik Homeopati Derneği Yüksek Kurulu Üyesi Dr. Levent Buda ile konuştuk.

Devamı