İlaç Uygulanması

İlaç Uygulanması

İlaçlar iki şekilde alınabilir; ya kuru globuli şeklinde ya da globuli sıvı içinde eritilerek sıvı olarak alınabilir.

Homeopatik ilaçlar önce sıvı olarak hazırlanır ve sonrasında küçük granül şeklindeki şeker topçuklarına (globuli) emdirilirler. Bu yüzden kuru alım direkt olarak globülinin dil altında eritilmesi ile alınır. Bir seferde 1 globuli ya da 10 globuli alınması arasında pratik olarak fark olmasa da; büyük porsiyonlarda alım eğer ilk kötüleşme reaksiyonu olacaksa bu kötüleşmenin ağır geçmesine neden olabilir. Pek çok homeopat arasında kaç tane globuli alınması gerektiği konusunda her zaman bir tartışma olmuştur. Ancak Hahnemann haşhaş tohumu büyüklüğünde bir adet globülinin alınmasının yeterli olacağını söylemiştir. Günümüzde genel kural 2 – 4 Globuli alınmasının uygun olacağı yönündedir.

Akut durumlar dışında genellikle homeopatik ilaçlar alınmadan yarım saat öncesinde ve alındıktan yarım saat sonrasında bir şey yenilmez ve içilmez.

Genel geçer bir kural olarak yine bir ilaç günde 3 ten fazla tekrar edilmez ve 3 günden fazla kullanılmaz. Buna Üçler Kuralı denir. Eğer hasta hassas bir bünyeye sahipse uzun süreli kullanımlar hastada İlaç Denemesi olmasına ve ilaç denemesi semptomlarının ortaya çıkmasına neden olur. Bu bir alım hatasıdır ve oluşan semptomlar rölatif bir hastalık tablosudur ve geriye dönücüdür.

İlaç eğer sıvı içinde alınacaksa Homeopatik globuli 100 ml kadar su içinde eritilmelidir. Daha sonrasında mümkünse metal olmayan bir kaşık ile en az 10 kez dairesel bir hareket ile karıştırılmalıdır. Ya da bir şişe içinde (küçük pet su şişesi veya cam şişe) hazırlanmışsa ilaç en az 10 kez yukarıdan aşağıya bir hareketle şişe dibi sert bir zemine çarpılarak karıştırılmalıdır. Sonra bu sıvıdan bir tatlı kaşığı (5ml.) alınması yeterlidir. Eğer sıvı ilaç tekrarlanacaksa her alımdan önce ilacın yukarıda anlattığımız gibi çalkalanması ya da karıştırılması şarttır.

Eğer hasta üç günden önce iyileşirse, ilaç hemen kesilebilir. Semptomlar geri geliyorsa ilaç tekrarlanabilir. Zaten ilaç tekrarının en önemli kriteri de semptomların geri gelmesidir. Semptomlar geri gelmiyorsa ilaç tekrarına pek gerek yoktur.

  • Eğer verdiğiniz ilaçla başta bir iyileşme almış ve tekrarlarından sonra iyileşmede yol kat edemediğinizi düşünüyorsanız,
  • Eğer verdiğiniz ilaç hiçbir şekilde bir iyileşme sağlamamışsa

ikinci ilaca geçmek gerekir. Bu yeniden elinizdeki repertorizasyona bakmak anlamına gelebileceği gibi, yeni semptomlar gelişmişse veya semptomlar değişmişse o zaman yeniden bir değerlendirme ya da repertorizasyon yapmak gerekebilir. Bu yeni repertorizasyona göre ilaç değiştirilebilir.